Cięciwy do łuku – na co zwrócić uwagę

Strzelanie z łuku wydaje się całkiem proste – nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na uprawianie tej wyjątkowej dyscypliny sportu, która uczy precyzji i ćwiczy koncentrację. Ponadto strzelanie z łuku to sport, który ma bardzo pozytywny wpływ na górne partie naszego ciała, w tym ramiona – co trzeba wiedzieć o cięciwie i łęczysku? 

Budowa łuku – cięciwa i łęczysko 

Każdy, kto choć przez chwilę miał łuk w rękach, to wie, że jego budowa nie jest szczególnie skomplikowana. Jego dwa najważniejsze elementy to sprężysty pręt, zwany łęczyskiem oraz specjalna, cienka żyłka, czyli nakładana na łuk cięciwa. Łęczysko może różnić się w zależności od modelu i rodzaju łuku, a cięciwa musi być do niego odpowiednio dobrana. Jak wybrać cięciwę do łuku? W zależności od modelu może ona składać się z różnej liczby nitek, np. 8, 10 czy 12 – ich liczba zdeterminowana jest modelem łuku. Ale to niejedyna wartość, jaką należy wziąć pod uwagę, aby prawidłowo dobrać cięciwę do łuku. 

Długość łuku – najważniejszy parametr w przypadku cięciwy 

Cięciwa jest odpowiedzialna przede wszystkim za nadanie prędkości wystrzeliwanym pociskom, dlatego jej długość musi być precyzyjnie dobrana – w innym przypadku ucierpi na tym jakość strzelania. Aby dopasować ją do łuku pod względem długości, to należy poznać dokładną długość łuku. W tym celu należy zmierzyć odległość pomiędzy wcięciami na cięciwę w stanie spoczynku – uzyskany pomiar jest długością łuku, a cięciwa powinna być jeszcze 3,5 cala krótsza – tylko wtedy mamy gwarancję, że nasz łuk będzie dobrze przygotowany do precyzyjnego strzelania. 

Cięciwa do łuku – jak wybrać pod względem wytrzymałości? Nie da się ukryć, że wytrzymałość cięciwy ma także duże znaczenie dla łuczników. Obecnie produkuje się ją z tworzyw sztucznych, które różnią się swoją wytrzymałością. Warto więc wziąć pod uwagę także ten parametr. Inną kwestią, która może mieć dla łucznika znacznie, jest także jej kolor – warto wybrać taki, który jest dla nas najlepiej widoczny. Prawidłowo dobrana cięciwa to znacznie lepsza jakość strzelania.