Cechy karimat do spania piankowych

Karimata jest nieodzownym towarzyszem wędrówek survivalowych oraz turystycznych. Zapewnia wygodne spanie i izoluje od zimnego podłoża. Dlatego warto poświęcić czas na wybranie odpowiedniej karimaty do spania w namiocie lub pod gołym niebem.

Jakiej grubości powinna być karimata do spania?

Do niedawna ze słowem karimata kojarzyła się tylko prostokątna pianka o różnych kolorach. Obecnie karimaty mogą składać się z kilku warstw lub mieć wygląd cienkiego nadmuchiwanego materaca. Grubsze karimaty przydadzą się podczas wypraw w chłodne miesiące. Mata złożona z dwóch lub trzech warstw skutecznie odizoluje podłoże. Niektóre karimaty posiadają również dodatkową warstwę ze srebrnej folii, która jeszcze skuteczniej zabezpieczy przed zimnem. Oczywiście wielowarstwowe karimaty będą cięższe od jednowarstwowych, jednak nadal nie jest to ciężar, który znacząco wpłynie na wagę całego bagażu.

Dodatkowe zabezpieczenia przed zimnem

Wiele karimat posiada perforowaną powierzchnię. Niektórzy zastanawiają się w jakim celu producenci tworzą tak nietypowe kształty? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wgłębienia i górki przyczyniają się do zwiększenia właściwości izolacyjnych maty. Do wgłębień dostaje się powietrze, które ulega ogrzaniu i przekazuje swoje ciepło do karimaty. Perforowana powierzchnia jest więc obok folii aluminiowej kolejną metodą na polepszenie parametrów cieplnych karimaty. Pofalowana powierzchnia nie ma żadnych negatywnych skutków na wygodę spania. Wręcz przeciwne perforacje niwelują małe niedogodności terenu.

Skąd wiadomo, że mata nadaje się do spania w chłodne dni?

Producenci bardzo często określają przy jakich temperaturach powietrza produkt zachowa swoje właściwości i dobrze spełni zadanie. Może być również podany współczynnik R-Value, który podpowiada w jakich warunkach można zastosować dany produkt. Im wyższa wartość współczynnika tym do niższych temperatur jest przystosowana karimata do spania. Do letnich wypraw w zupełności wystarczą maty o współczynniku R-Value wynoszącym 2 lub 3. Maty całoroczne powinny być oznaczone wartością powyżej 4.

Karimata, którą można złożyć

Karimaty zazwyczaj kojarzą się z zwiniętą w rulon pianką. Jednak są też karimaty składane. Ich podstawową zaletą jest możliwość regulowania wielkości. Piankę można bezpiecznie złożyć na pół lub na jeszcze mniejszy kawałek. Dzięki temu karimata może służyć za wygodne siedzenie, które nie zajmie zbyt dużo miejsca. Składanie tradycyjnej karimaty może zakończyć się jej uszkodzeniem lub nawet rozerwaniem.