Czym wyróżnia się maczeta?

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się maczety. Jest to narzędzie niezastąpione podczas wędrówki po lesie lub ogrodzie. Dobra maczeta to przede wszystkim taka, która będzie funkcjonalna. W tym artykule wyjaśnimy jak wybrać maczetę, która będzie służyć przez lata. 

Zakup maczety

Do niektórych zadań sprawdzi się lepiej ciężka maczeta, natomiast do innych lżejsza. Ciężka maczeta nadaje się doskonale do cięcia grubych gałęzi, natomiast lżejszą można nosić przy biodrze w czasie wędrówki. Niezdecydowane osoby powinny wybrać maczetę średniej wagi. Należy pamiętać, że im dłuższa maczeta, tym jest cięższa. Długość bez wątpienia jest zaletą, ponieważ można w ten sposób wyciąć więcej rzeczy zaledwie jednym ruchem. Niestety zbyt długie maczety są niewygodne i nie da się ich nosić przy biodrze. Najważniejsza jest jednak ostrość, dlatego kupując maczetę warto także wziąć wysokiej jakości ostrzałkę. Osłona na maczetę, czyli tak zwana pochwa powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów. Należy pamiętać, że osłona jest praktycznie tak samo ważna jak maczeta. Ciekawym rozwiązaniem jest osłona syntetyczna, która jest odporna na wilgoć i czynniki zewnętrzne. Rodzaje maczet różnią się w zależności od regionu. Warte uwagi są przede wszystkim maczety Barong, które charakteryzują się wyjątkowo mocnym ostrzem w kształcie liścia. 

Ostrze maczety

Na uwagę zasługuje fakt, że maczeta jest ostrzona tylko po jednej stronie. Plemiona na Filipinach używają maczety Barong jako tradycyjne narzędzie pracy. Należy pamiętać, że taka maczeta jest w stanie przeciąć nawet lufę karabinu. Na uwagę zasługuje także maczeta typu Billhook, która ma zakrzywione ostrze, żeby łatwiej było usuwać pędy boczne i rąbać pnie drzew. Ostrze jest zaostrzone po stronie wewnętrznej, dzięki czemu sprawdza się doskonale przy cięciu jeżyn oraz winorośli. Maczety Billhook są wykorzystywane głównie do cięcia gałęzi, krzewów, ale także żywopłotów. Warto wyróżnić jeszcze maczetę Bowie, która ma cienką końcówkę służącą do skórowania zwierząt. Dzięki cienkiej końcówce, jest to idealne narzędzie dla myśliwych. Powyżej odpowiedzieliśmy jak wybrać maczetę.