Nóż motylkowy w kuchni i nie tylko!

Wybór odpowiednich noży to nie lada wyczyn. Jest tyle różnych rodzajów i zestawów noży, że można spędzić kilka dni na szukanie odpowiednich. Do tego jeszcze różne nazwy, rodzaje i zastosowanie, które przyprawia o zawrót głowy. A ostatnio jeszcze nóż motylkowy, który jest bardzo popularny, a niewiele osób wie, do czego może się przydać. 

Co to jest nóż motylkowy?

Nóż motylkowy wziął swoją nazwę od miejscowości na Filipinach. Wykorzystywane w tym kraju jako broń biała. Naturalnie w Polsce nóż ten znajduje zastosowanie w kuchni, a ściślej mówiąc podczas przygotowywania posiłków „polowych”. Swoim kształtem przypomina skrzydła motyla, a dosłowne tłumaczenie nazwy tego noża to „śpiew motyla”. Nóż taki najczęściej stosowany jest podczas grillowania lub ogniska. Świetnie sprawdza się także na wyprawach obozowych i wycieczkach górskich z noclegiem w lesie. 

Który nóż motylkowy wybrać?

Jak w przypadku pozostałych rodzajów noży, także wybór noży motylkowych jest bardzo szeroki. Jak wybrać nóż motylkowy, który będzie najlepszy? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał, z którego będzie on wykonany. Musi być zrobiony ze stali nierdzewnej wysokiej jakości. Nóż powinien być także składany, aby można było go bezpiecznie transportować w plecaku lub kieszeni. Warto wybrać taki, który będzie pasować do kuchni i do pozostałych akcesoriów znajdujących się w tym pomieszczeniu. 

Jakie noże oprócz motylkowego są niezbędne w każdym domu?

Nóż motylkowy jest nożem specjalistycznym, który sprawdzi się w niektórych warunkach. W każdym domostwie powinien znaleźć się podstawowy zestaw noży. Wśród tego kompletu nie może zabraknąć noża uniwersalnego do siekania i krojenia warzyw, mięs i ziół. Obowiązkowy jest także nóż do pieczywa, sera oraz do obierania. Przydatny jest także nóż szefa kuchni, który jest także nożem uniwersalnym. Może przydać się również tasak, nóż do steków lub do trybowania, czyli do sprawnego oddzielania mięsa od kości. Najważniejszą rzeczą jest zakup noży, które są dobrze wyważone i wykonane z wysokiej jakości materiałów.